KÖY OKULU ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

NTB Genel Sekreteri M. Eray Ölçal TÜRİB acenteliği hakkında açıklamada bulundu

Nizip Ticaret Borsası Genel Sekreteri M.Eray ÖLÇAL TOBB ile Türkiye genelinde 53 ticaret borsasının ortaklığı ile kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. üzerinden elektronik ürün senetleriyle ürün ticareti yapılacağı duyurdu.

NTB Genel Sekreteri M. Eray Ölçal TÜRİB acenteliği hakkında açıklamada bulundu
Nizip Ticaret Borsası Genel Sekreteri M.Eray ÖLÇAL TOBB ile Türkiye genelinde 53 ticaret borsasının ortaklığı ile kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. üzerinden elektronik ürün senetleriyle ürün ticareti yapılacağı duyurdu.
5174 sayılı "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu"nun 53 üncü maddesi çerçevesinde tanzim edilen 27.02.2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden Elektronik Ürün Senetleri'nin (ELÜS) tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen ve Nizip Ticaret Borsası olarak şirketin kurucu ortaklarından olup
Türkiye genelinde TOBB, Ticaret Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, TMO, Borsa İstanbul, Takas İstanbul, Merkezi Kayıt İstanbul, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonu ve güvencesinde çalışmalarını yürütecek Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin yetkilendirilmiş acentelerinden birinin de Nizip  Ticaret Borsası olduğunu açıkladı.
TÜRİB faaliyete geçmesiyle birlikte Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın http://www.turib.com.tr adresinden erişilip, "TÜRİB İşlem Platformu" üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilecek. TÜRİB'in faaliyete geçmesini takiben, TÜRİB' in Acentesi olan Nizip Ticaret Borsası ELÜS'e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisine sahip olmuştur. Daha önceden ELÜS'e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi olan Borsalarında yetkileri sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde acente olan Borsalar tarafından gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Bu noktada, TÜRİB faaliyete geçtiğinde ELÜS işlemleri yapan yatırımcıların işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB'e kayıt olması gerekmektedir. Nizip Ticaret Borsamız, Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsası'dır. TÜRİB'de işlem yapılan ürünler arpa, buğday, çeltik, fındık, mercimek, mısır, pamuk, soya fasulyesi, zeytin olup ürün yelpazesi ileri ki aşamalarda genişletilerek hizmet verecektir. Yatırımcıların ELÜS işlemlerine ilişkin herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebilmesi için Borsamızdan TÜRİB'e kayıt işlemlerini en kısa sürede yerine getirmeleri gerekmektedir.Tüm yatırımcılarımızı TURİB platformu üzerinden online olarak alım satım yapmaları için Borsamıza başvurmalarını bekliyoruz. Tüm üretici ve tüccarlarımıza bereketli bir yıl geçirmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.
TURİB KAYIT İŞLEMLERİ
Lisanslı depolara ürün teslim edecek Üreticiler ile ELÜS alım-satım işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce aşağıda gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı belirtilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte Borsamıza başvurmak suretiyle kayıt altına alınması zorunludur.
Borsamız tarafından sunulan belgelerin TÜRİB sistemine girişi yapılarak yatırımcı kaydının ve ilgili belgelerin tamamlanması ile kayıt işlemi tamamlanmaktadır.
Yatırımcılar, TÜRİB sistemdeki bilgilerini güncellemek istediklerinde söz konusu değişiklikleri Acente sıfatıyla yatırımcı kaydını yapan Ticaret Borsası vasıtasıyla yapabilirler. Acentelerin yatırımcı bilgilerini resen değiştirme veya silme yetkileri bulunmamakta olup, ancak yatırımcıların ıslak imzalı talebi halinde bilgilerde değişiklik yapılabilir.
Gerçek Kişiler İçin Gerekli Evraklar
1) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
2) Adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (ikametgah ilmühaberi, fatura vb.)
3) Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu (Ek/2 veya vekil tayini halinde Ek/3-b)
(Gerçek kişi tarafından vekalet verilmesi durumunda, noter tarafından düzenlenen vekaletname evraka eklenecektir.)

4) Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge.
(Yatırım hesabının bulunduğu bankadan alınacak, üzerinde ELÜS Hesap Numarası ile Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Sicil Numarasının yer aldığı ELÜS Hesabı Bilgi Formu)

5) Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4)

 Tüzel Kişiler İçin Gerekli Evraklar

1) Kuruluş ilanının yer aldığı Tescil Sicil Gazetesi örneği

2) Ticaret Sicilinden alınan Faaliyet Belgesi örneği

3) Vergi Levhası örneği

4) İmza Sirküleri

5) Tüzel Kişi Müşteri Tanıma ve Temsilci Tayin Formu (Ek/3-a)
(Tüzel kişi yetkili organı tarafından temsilci tayin edilmesine ilişkin alınan karar ve söz konusu kararın yetkili kişilerce alındığını gösterir imza sirküleri evraka eklenecektir.)

6) Aracı Kurum veya Banka‘dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge.
(Yatırım hesabının bulunduğu bankadan alınacak, üzerinde ELÜS Hesap Numarası ile Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Sicil Numarasının yer aldığı ELÜS Hesabı Bilgi Formu)

7) Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4). HATİCE YAKAR

NAMAZ VAKİTLERİ / GAZİANTEP

 • İmsak

  05:38
 • Güneş

  07:02
 • Öğle

  12:22
 • İkindi

  15:05
 • Akşam

  17:29
 • Yatsı

  18:47
ÇOK OKUNANLAR