KÖY OKULU ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

Bir ulu çınar daha ebediyete uğurlandı

Cumhuriyetin ve Gaziantep’in yetiştirdiği önemli bir bilim adamı ve hayırsever Prof.Dr.Cahit Tanyol göz yaşları ile ebediyete uğurlandı.

Hayırsever Nizip'li hemşehrimiz Prof. Dr. Cahit Tanyol’un vefat etti. Cuhruriyetin ve Gaziantep ve Nizip’in yetiştirdiği önemli bi r bilim adamı olan tanyol ebediyete uğurlandı. Tanyol Nizip Devlet Hastanesinin ek hizmet binası yaptırmıştı.  Nizip’li Hayırsever İş adamı Mehmet Canken ( Dürümcü Emmi) ile İstanbulda bir araya gelerek memleketime bir şeyler yaptırmak istiyorum Mehmet demiş, oda hocam gel Nizip’e gidelim Nizip Devlet hastanesine bir ek hizmet binası yaptır demiş ve Rahmetli Tanyol ile Cankesen Nizip’e gelerek yaptıkları araştırmalar sonrası Nizip’in Devlet hastanesinin ek hizmet binasının yapımına talip olmuştu. ve dönemin Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile valilikte bir araya gelerek bu projeye imza atmıştır. Tanyol Cuma günü İstanbul’da ailesi ve sevenleri arasında ebediyete uğurlandı. Mehrum Cahit Tanyol’a Allahtan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına sabırlar dileriz
TANYOL KİMDİR...
İlk öğrenimini Nizip'teki ilkokulda tamamladı. 1926-27 yıllarında Adana Erkek Öğretmen Okulu sınavlarını kazanarak bu okula başladı. 1931 yılında öğretmen olarak mezun oldu.

Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne devam etti. Burayı da 1944 yılında bitirdi. Bir süre Atatürk ve Haydarpaşa Erkek Liselerinde felsefe öğretmenliği yaptı.

1946 yılında ise İstanbul Ünıversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne asistan olarak girdi. Bu bölümde 1949'da "Doktor", 1953'te "Doçent" ve 1961 yılında da "Profesör" ünvanlarını aldı.

İzmir'de okul arkadaşları olan Kemal Bilbaşar, Nurettin Ardıçoğlu ve Şair İlhan İleri ile birlikte "Aramak" dergisini çıkardı. Cahit Tanyol'un yazı hayatı şiirler ve edebiyat eleştirileriyle başlamıştı.

İstanbul'a geldiğinde genç sanatçı kuşağı ile birlikte "Yenilik", "Sokak" ve "Değirmen" dergilerini çıkarmış, 1946'da Yahya Kemal'in de katıldığı "Akademi" dergisini yönetmiştir. Bunların yanısıra "Vatan", "Yeni Sabah" ve "Cumhuriyet" gazetelerinde toplum sorunları üzerinde sürekli yazılar yazmış ve uzun yıllar bu gazetelerin yazı kadrosunda bulunmuştur.
Nizip Devlet Hastanesinin de ek inşaatını yine Nizip'li Hayır sever Dürümcü emmi ( Mehmet Cankesin'in ) girişimleri sonucu yaptırmıştır..BÜLENT ÇETİNEL

NAMAZ VAKİTLERİ / GAZİANTEP

 • İmsak

  05:38
 • Güneş

  07:02
 • Öğle

  12:22
 • İkindi

  15:05
 • Akşam

  17:29
 • Yatsı

  18:47
ÇOK OKUNANLAR